piątek, 22 maja 2020

"Co oni czytali..."

Drodzy Czytelnicy!
Witamy w kolejnej odsłonie naszej serii „Co oni czytali…”

Tym razem  Pani Magdalena Malcherek poleca książki z serii „Buntowniczka z pustyni”.


Opowieść z pustynnych piasków. Pustynia, rebelia, buntownicy, dżiny, sułtan, harem..

Buntowniczka to dzielna dziewczyna, nie boi się wyzwań, dąży do samorealizacji, genialnie strzela, dobrze jeździ konno, po prostu twarda babka. Wychowana na pustyni Amani Al-Hiza, postanawia uciec ze swojej wioski, pomaga jej w tym cudzoziemiec Jin, przystojny troszkę tajemniczy chłopak, który pojawił się nie wiadomo skąd, burząc dotychczasowe życie niebieskookiej Buntowniczki. "Buntowniczka z pustyni" to książka o sile kobiet, walce o ich prawa, sile przeznaczenia i nieuchronności przed losem. Opowieść zawiera wiele elementów, które przewijają się w literaturze fantasy od zarania jej istnienia, chociażby motyw przyjaźni, drużyny, buntu przeciw złemu władcy, miłości, walki o ideały. Książka zaczyna się w miarę zwyczajnie jak większość książek młodzieżowych, fantastycznych czy przygodowych.

Młoda osoba która straciła rodziców, mieszka z krewnymi których nie lubi oraz ma jednego przyjaciela, który wydaje się, że ją rozumie.  Marzy o tym, by zmienić swoje życie, wyjechać w świat i w końcu pewnego dnia pojawia się ktoś nowy i stanie się coś co zaburzy jej dotychczasowe życie, pozwoli wyrwać się z nudnej codzienności i rozpocznie się wielka przygoda. Mieszanina arabskiego świata z tysiąca i jednej nocy wraz z jego magią oraz broni palnej, na pierwszy rzut oka może nie być dobrym pomysłem ale w tym przypadku idealnie się złączyła w osobie głównej bohaterki. 
Główni bohaterowie są ciekawi i jesteśmy w stanie zrozumieć ich postępowanie oraz uczucia w danych sytuacjach, są także idealni i nieskazitelni. Popełniają błędy oraz nie zawsze zachowują się honorowo, przez co wydają cię bardziej realni. Dzięki czemu z jeszcze większym zapałem obserwujemy ich losy w tym niezwykłym świecie.

„Zdrajca tronu" jest kontynuacją historii "Buntowniczki z pustyni", w której główna bohaterka to Amani. Walka z pustyni przeniosła się do pałacu - do walki kobiet, nie tyle o władzę, co o przetrwanie. Zdecydowanie ta część przebija swoją poprzedniczkę pod każdym niemalże względem, ale w szczególności pod względem fabularnym. Główny wątek będzie się toczyć nie gdzie indziej, a w pałacu Sułtana, gdzie Amani, aby chronić swojego księcia buntownika będzie "salonikowym pieskiem" Sułtana. Właśnie w pałacu Sułtana będzie działo się najwięcej. Amani znajdzie się w dosyć nieciekawej sytuacji, jednak bliskość Sułtana, którego najchętniej zabiłaby wzrokiem, jest również niebywale przydatna. To właśnie dzięki niej, poza mury pałacu, wychodzą ważne informacje, które niejednokrotnie ratują rebeliantów. Bohaterowie powoli zaczynają dojrzewać, kształtują się im charaktery i czasami poznajemy ich z kompletnie innej strony.


,,Duchy rebelii” zamykają trylogię ,,Buntowniczki z pustyni”. Amani wydostaje się z pałacu Sułtana i wraca na pustynię, by kontynuować rebelię księcia Ahmeda. Problemem jest to, że dowódca rebelii nadal pozostaje uwięziony przez swojego ojca. Amani wraz z sojusznikami wyrusza, by uwolnić Ahmeda.
Jeśli pragniecie poznać magiczną serię w baśniowym klimacie, pełną pięknych legend, która jest zupełnie innym spojrzeniem na fantastykę młodzieżową, to z czystym sumieniem można polecić "Buntowniczkę z pustyni".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1A i BiblioWyścig

 Drodzy Czytelnicy! Wczoraj na zajęciach w bibliotece klasa 1a grała w grę planszową BiblioWyścig, mierząc się z wiedzą i bibliotece i zgrom...